Manapság egyre többen és többet folytatunk ülő életmódot. A modern társadalmak egyik legnagyobb hátránya, az, hogy túl kényelmessé tesszük az életkörülményeket, így keveset mozgunk. Munkahelyen ülünk, majd ebéd közben szintén, kocsiban vagy tömegközlekedés alatt is ha esély van rá akkor leülünk, este otthon leülünk a tv elé, hogy megnézzünk valamilyen sorozatot, majd megyünk aludni és másnap ugyanez. Persze tisztelet a kivételnek, de a legtöbben így tesznek. Sokszor mi is. A kevés mozgás alatt nem csak az értem, hogy keveset sportolunk, futunk és járunk el edzőterembe. Olyanokra is érdemes, hogy elmegyünk a boltba és hazasétálunk, vagy munka közben 5 percre felállunk, és átnyújtózunk, csinálunk 3 guggolást.
Mindenki nagyon siet, folyton rohan és mindent a lehető leggyorsabban akar „letudni”. De ennek ára van.
Az ülő életmódot folytatóknál rendszeres a keringési probléma, az elhízás, rosszabb hangulat, derékfájdalmak. Ezt kompenzálni tudjuk, ha naponta többször is átmozgatjuk magunkat, edzünk, eleget sétálunk, de tudjuk, hogy ez az egész napi rohanás mellett nem egyszerűen beiktatható, és elvész a fókusz… végül minden fontosabb, mint a saját egészségünk.
Egy okosóra vagy okoskarkötő sok segítséget tud adni a motiválásban a hasznos funkcióival, nézzük meg mely funkciók miben segítenek.
Lépésszámlálás, Kalóriaszámlálálás, Megtett út
Az okosórák egyik alap funkciója, hogy mutatja a napi aktívitásunkat. Számolja megtett lépéseket és ebből számítja ki az elégetett kalóriákat, és a megtett utat. Átlagosan napi 8000-10000 lépés megtétele mondható egészségesnek, ebből a legtöbben napi 2000-4000 lépését szoktak megtenni, persze ha számolják. Az okosóra mutatja ezt a számot, és motivál arra, hogy érjük el legalább a 8000 lépést. Ha nyomon tudod követni és számszerűsítve van, mennyi a napi teljesítményed, akkor jobban tudod fejleszteni és mondjuk a buszról egy megállóval hamarabb szállsz le, vagy elmész még egy sétára este, hogy meglegyen a cél.
Mivel a legtöbb okosóra alkalmazása kicsit játékosra van tervezve, így meg is dicsér, amikor elérted a célt. Bizonyára most felnevettél, hogy miért jó, amikor egy óra megdicsér, de hidd el, tényleg motiválóan hat, persze ha fontos az egészségünk.
Sportmódok
A legtöbb okosórában 5-120 sportmód közül tudjuk kiválasztani, hogy éppen mit sportolunk, de a legtöbben futáshoz, kerékpározáshoz, túrázáshoz szoktak órát keresni nálunk. Azt gondoljuk ezek a leggyakoribb sportmódok. Saját példaként magamat tudom felhozni, aki meglehetősen utált futni… Unalmasnak tartottam, de csak tesztelésből elvittem egy órát, hogy megnézzem mennyire mér jól. Az óra mutatta hogy már 100 métert lefutottam, már 200m és aznap 300 méternél többet nem bírtam. De másnap kíváncsiságból ismét mentem, akkor addig futottam hogy legyen meg a 400 méter. És így tovább hetekig csináltam, és sikerült elérni az 5 km-t egyhuzamban.
Amíg nincs visszajelzés a sport teljesítményről, addig nem egyszerű érezni, hogy mennyire fejlődünk és ez a hétköznapokban még nehezebb, de az okosóra mutatta, hogy 50 méterrel többet mentem és még bírom.
Mozgásra ösztönző funkció
Míg a sportoláshoz erős elhatározás kell, addig az egyszerű nyújtózásra elég egy kis rezgés is. Talán az egyik legjobb funkció az órában a mozgásra ösztönző emlékeztető. Számos esetben van olyan, hogy annyira elmélyedünk a munkában, vagy akár sorozat nézésben, hogy elrohan pár óra és észre sem vesszük nem mozdultunk meg.
Az okosórákban bekapcsolható egy olyan funkció, ami óránként, vagy időszakosan jelez nekünk egy rezgéssel és képernyő felvillanással arról, hogy állj fel és mozogj. Órája válogatja, de sok esetben meg tudjuk határozni, hogy ilyen emlékeztető hány órától hány óráig legyen, tehát csak 8-16 óráig vagy még este is. Vegye figyelembe, hogy egyébként egy órája ülök, de előtte sokat mozogtam, vagy sem.
Ennél jobb funkció kevés van, mert mi elfelejtjük, hogy kéne mozogni, de az óra nem. Jelez, felállunk csinálunk már nyújtást, guggolást, vagy vádlizást 2-5 percig, azután folytatjuk a munkát. A napi rohanásban a leghasznosabb!
Pulzusmérés, Vérnyomásmérés
Az okosórákban lévő mérési funkciók, mint a vérnyomásmérés, pulzusmérés, véroxigén mérés, EKG diagram készítése stb. hosszabb távon tudnak segíteni az egészségünk fenntartásában, ugyanis a folyamatos automata vagy manuális mérések gyakrabban megtörténnek, mint a hagyományos mérőeszközökkel való mérések. Természetesen nem helyettesítik a hagyományos orvostechnikai eszközöket, de mivel mindig viseljük az órákat, így gyakrabban ellenőrizzük ezeket az értékeket, és a trendeket jobban tudjuk követni, szükség esetén pedig orvoshoz tudunk fordulni, hogy ellenőrző méréseket végezzen hamarabb, mint hogy baj legyen.
Stressz mérés, és Légzőgyakorlatok
Ez a funkció főleg munkahelyi környezetben tud hasznosulni. Sok okosórában elérhető a stressz szint mérés. De persze az, hogy tudjuk, hogy idegesek vagyunk még kevés, ezért hasznos funkció a légzőgyakorlatok. Elindítva ezt a funkciót az órán, segít a megfelelő légzés kialakításában az óra egy-egy gyakorlat erejéig, így elindítva a relaxációt.
Tetszenek az okosórák? Akkor nézd meg őket ide kattintva!